Historie HO Bivak Ostrava PDF Tisk Email

HO Bivak Ostrava je tuze mladý horolezecký oddíl. Už jen pořadové číslo oddílu v Českém horolezeckém svazu - 497 - mluví za vše. A velikostí asi také napatří mezi ty největší. Ale mladý a malý může být v něčem výhodou :-)

V současné době (rok 2012) čítá oddíl 23 členů.

Vznik

HO Bivak Ostrava byl založen v prosinci roku 2005, v počtu 11-ti horolezců. Jádro nového oddílu tehdy tvořilo 8 členů horolezeckého oddílu VŠB Ostrava, kteří se chtěli osamostatnit. První vedení představovala trojice ve složení předseda Kamil Krejčí a dva instruktoři ČHS Karel Krečmer a Dan Žárský, což je stav platný dodnes.

Dne 10.1.2006 proběhla 1. valná hromada, po lezení na stěně sportovního centra Ostrava-Výškovice, kde se dohodly základní oddílová pravidla a způsob přijimání nových členů. A hlavně plán akcí, co společně podnikneme v roce 2006. Zúčastnilo se 6 členů z celkových 11 členů oddílu - Kamil, Karel, Dan, Honza P., Luboš a Michal H.

Takže nyní, na začátku roku 2010, začíná naše 5. společná lezecká sezóna. A je nás již 16.

Proč Bivak?

Pět členů nového oddílu na podzim roku 2004 neplánovaně (na dvě skupinky) bivakovalo při lezení ve Vysokých Tatrách. Radka, Luboš a já jsme se v noci choulili každý ke své skobě na Batizovském štítě (viz. Bivak 2004), Zámek a Dejv se tisknuli k sobě v okolí Černého štítu. Což sloužilo jako inspirace pro název oddílu a navíc nic rozumnějšího, na čem bychom se shodli, nás již nenapadlo.

2006-2008

Společná činnost oddílu se vyvíjela pomalu, z počátku to byly spíše akce jednotlivců, než hromadné oddílové podniky. Prvním větším a úspěšným (i když se lezlo jen jeden den) byl výlet do Vysokých Tater, na Chatu pod Rysmi. Další rok jsme již byli v létě s Kečupem sami, a další rok již jen Kečup s Romanem ...

Oddíl opustil Dejv, parťák Zámka, získal práci v Čechách. Na jeho místo v roce 2008 nastoupil Roman, takže počet členů zůstal zachován.

Na konci roku 2006 proběhla v dětském koutku na stěně sportovního centra Ostrava-Výškovice již 2. valná hromada HO Bivak Ostrava zakončená Zámkovým promítáním o jeho pobytu a lezení v Kanadě. Další valné hromady již byly spojeny s dnes již tradičním Posledním slaněním. Zatím všechna Slanění proběhla na Ostravici, na lyžařské chatě, vlastní slanění pak na skalách pod Ostrou a na Horním Mazáku. A zakončené posezením U Zbuja.

Stručný (a zřejmě neúplný) přehled sportovních podniků: Vysoké Tatry 2006, Vysoké Tatry 2008 (Kečup & Roman), skialpy v Černé hoře (Kamil & Honza), skialpy Ötztalské Alpy - okolí kopce Similaun (Kamil, Honza, Karel a Peggy), Rauris (Kamil), lezení v Turecku (Kečup), skialpování a lezení v Kanadě a Rumunsku (Zámek), společné Velké Rabštejny, tradiční podzimní lezení v Moravském krasu (Kamil & Luboš).

Od roku 2008 byla zavedena soutěž o Výstup roku. Prvním oceněným se stal Zámek a jeho přelez cesty Cardiac Arete (5.10d), 7 UIAA na Grand Sentinel. A nakonec také posledním :-)

2009

Zatím nejaktívnější sezóna! Jednak se opravdu pořádně lezlo, a už od brzkého jara, a navíc s námi začala na skály jezdit nová čtveřice lezců. Kromě skalek se vydařil výlet do Vysokých Tater, tentokráte na horolezecké tábořiště v Bielovodské dolině. Kromě skalkaření ještě stojí za zmínku Kečupovo lezení na Sardínii a skialpy v Bosně a Hercegovině (Kamil a Honza).

Ka konci roku byla již zméněná čtveřice (+ Evka) přijata za členy oddílu, takže se náš počet zvýšil na číslo 16.

2010-2011

Je to zvláštní, ale počet členů stále stoupá ... Na konci roku 2011 je nás již 23. Kečup na začátku roku nastartoval předjarní lezecké výlety do Turecka,  plánované Vysoké Tatry díky počasí nevyšly, takže zbývají jen skalky a skalky.