Horolezčení v Norsku PDF Tisk Email
Napsal uživatel Diana   
Pondělí, 04 Červenec 2011 17:39

Od začátku května se začíná v Norsku jezdit lozit na skály (když počasí nepřeje, tak se chodí na městskou stěnu Storhaug, za kterou se neplatí vstupné, nebo na 17-metrovou „Monster stěnu“) . Já se přidávám k místnímu horolezeckému oddílu „Stavanger Turistforening Fjellsportgruppa“ , který patří pod velkou Norskou turistickou asociaci DNT-Den Norske Turistforening.

Každé úterý, pokud počasí dovoluje, se tedy jezdí odpoledne až dlouho do večera (vzhledem k tomu, že je dlouho světlo) lozit na skály, kterých je v blízkém okolí Stavangeru spousty. Já, po řádném tréninku na skvělé horolezecké stěně ve Sportcentru během zimy strávené ve Stavangeru, jsem se 5x zúčastnila takových lezeckých dnů na skalách, s norskými horolezci a horolezkyněmi nebo dalšími imigranty z jiných zemí, mimo jiné i s Češkou. Jednou jsem dokonce byla lozit na skalách čistě jenom se skupinou tří dalších Čechů, kteří tady pracují, nebo přijeli zrovna na služební cestu.

V okolí Stavangeru je početné množství lezeckých oblastí, kde se dá horolezčit, a každý si tu vybere z různých obtížností, na kterou se zrovna cítí. A když tu někam jedete na skály, tak tam jste většinou jako skupina sami (žádné skály přeplněné lezci). Skály jsou dobře jištěné nýty či bolty -první jištění bývá většinou už ve výšce okolo 1,5-2 metrů a pak každých asi 1,5 m, takže jsem zde měla poprvé tu čest lézt na skále na prvním konci lana. 
Ovšem s létem přišla na řadu turistická sezóna a sezónní práce v horách, takže teď se těch skal dotýkám alespoň při mých pracovních misích v horách.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit