HO BIVAK Ostrava Historie HO Bivak Ostrava

Historie HO Bivak Ostrava

HO Bivak Ostrava je relativně mladý horolezecký oddíl. Už jen pořadové číslo oddílu v Českém horolezeckém svazu – 497 – mluví za vše. A velikostí asi také nepatří mezi ty největší. Ale mladý a malý může být v něčem výhodou.

V současné době (rok 2019) čítá oddíl necelých 30 aktivních členů.

Vznik

HO Bivak Ostrava byl založen v prosinci roku 2005, v počtu 11-ti horolezců. Jádro nového oddílu tehdy tvořilo 8 členů horolezeckého oddílu VŠB Ostrava, kteří se chtěli osamostatnit. První vedení představovala trojice ve složení předseda Kamil Krejčí a dva instruktoři ČHS Karel Krečmer a Dan Žárský, což je stav platný dodnes.

Dne 10.1.2006 proběhla 1. valná hromada, po lezení na stěně sportovního centra Ostrava-Výškovice, kde se dohodly základní oddílová pravidla a způsob přijímání nových členů. A hlavně plán akcí, co společně podnikneme v roce 2006. Zúčastnilo se 6 členů z celkových 11 členů oddílu – Kamil, Karel, Dan, Honza P., Luboš a Michal H.

1. valná hromada

Proč Bivak?

Pět členů nového oddílu na podzim roku 2004 neplánovaně (na dvě skupinky) bivakovalo při lezení ve Vysokých Tatrách. Radka, Luboš a já jsme se v noci choulili každý ke své skobě na Batizovském štítě (viz. Bivak 2004), Zámek a Dejv se tiskli k sobě v okolí Černého štítu. Což sloužilo jako inspirace pro název oddílu a navíc nic rozumnějšího, na čem bychom se shodli, nás již nenapadlo.

2006-2008

Společná činnost oddílu se vyvíjela pomalu, z počátku to byly spíše akce jednotlivců, než hromadné oddílové podniky. Prvním větším a úspěšným (i když se lezlo jen jeden den) byl výlet do Vysokých Tater, na Chatu pod Rysmi. Další rok jsme již byli v létě s Kečupem sami, a další rok již jen Kečup s Romanem …

Oddíl opustil Dejv, parťák Zámka, získal práci v Čechách. Na jeho místo v roce 2008 nastoupil Roman, takže počet členů zůstal zachován.

Na konci roku 2006 proběhla v dětském koutku na stěně sportovního centra Ostrava-Výškovice již 2. valná hromada HO Bivak Ostrava zakončená Zámkovým promítáním o jeho pobytu a lezení v Kanadě. Další valné hromady již byly spojeny s dnes již tradičním Posledním slaněním. Zatím všechna Slanění proběhla na Ostravici, na lyžařské chatě, vlastní slanění pak na skalách pod Ostrou a na Horním Mazáku. A zakončené posezením U Zbuja.

Stručný (a zřejmě neúplný) přehled sportovních podniků: Vysoké Tatry 2006, Vysoké Tatry 2008 (Kečup & Roman), skialpy v Černé hoře (Kamil & Honza), skialpy Ötztalské Alpy – okolí kopce Similaun (Kamil, Honza, Karel a Peggy), Rauris (Kamil), lezení v Turecku (Kečup), skialpování a lezení v Kanadě a Rumunsku (Zámek), společné Velké Rabštejny, tradiční podzimní lezení v Moravském krasu (Kamil & Luboš).

Od roku 2008 byla zavedena soutěž o Výstup roku. Prvním oceněným se stal Zámek a jeho přelez cesty Cardiac Arete (5.10d), 7 UIAA na Grand Sentinel. A nakonec také i posledním oceněným výstupem.

2009

Zatím nejaktivnější sezóna! Jednak se opravdu pořádně lezlo, a už od brzkého jara, a navíc s námi začala na skály jezdit nová čtveřice lezců. Kromě skalek se vydařil výlet do Vysokých Tater, tentokráte na horolezecké tábořiště v Bielovodské dolině. Kromě skalkaření ještě stojí za zmínku Kečupovo lezení na Sardínii a skialpy v Bosně a Hercegovině (Kamil a Honza).

Ke konci roku byla již zmíněná čtveřice (+ Evka) přijata za členy oddílu, takže se náš počet zvýšil na číslo 16.

2010-2011

Je to zvláštní, ale počet členů stále stoupá … Na konci roku 2011 je nás již 23. Kečup na začátku roku nastartoval předjarní lezecké výlety do Turecka, plánované Vysoké Tatry díky počasí nevyšly, takže zbývají jen skalky a skalky.