Sitno 2023Na konci září máme státní svátek Den české státnosti a ve spojení s dovolenou v pátek jsou hned celkem čtyři dny volna. Původní plán byla Kalamárka, ale zrovna tam byly závody. A jelikož většina trvala na Slovensku, tak nakonec zvítězila ikonická dominanta Štiavnických vrchov – Sitno, v okolí Banskej Štiavnice.

Státní svátek

Plán byl jasný, sraz ve čtvrtek ve 12:00 na parkovišti u Počúvadlianského jazera. Ale byl to jen plán. Díky zcela zasekané Žilině jsme se sešli na pivku až kolem 15 hodin. Nás navigace pěkně navedla, jak objet všechny zácpy, ale nepočítala s tím, že pokud povede všechny na převoz pod Strečnem, že tím zcela zahltí jeho kapacitu. Tak nezbylo než se potupně vydat zpět do zasekané Žiliny.

Přístup a popis lezecké oblasti Sitno je pěkně popsán v článku Legendami opradené Sitno, z něhož vybírám:

“Sitno patrí do trojice najznámejších andezitových lezeckých oblastí na Slovensku – spolu s Kalamárkou pri Detve a Hrádkom pri Prievidzi.
Z vrcholu Sitna vysokého 1009 m sa núka široký kruhový výhľad. Ide o výraznú krajinnú dominantu opradenú mnohými bájami a povesťami. Najznámejšia je o Sitnianskych rytieroch žijúcich v masíve hory, pripravených pomôcť národu, keď mu bude najhoršie.”

Vydali jsme tedy ještě na odpolední lezení, což znamenalo skoro hodinový prudký výšlap do kopce. Vybrali jsme si jižní skály, pár cest vylezli, pak se podívali na vrcholek Sitna a vyrazili do našeho luxusního ubytování.

Jelikož kemp již byl zavřený a na spaní na parkovišti nás bylo docela dost, včetně dětí, tak Irena našla ubytování na “zámku” v Štiavnické Bani.

Večer dorazila IPA a v noci se ještě objevili tři tatranští lezci, kteří oslavili státní svátek zdoláním Žabího koně. A byli jsme skoro komplet.

Pátek – celodenní lezení

Snídaně na zámku a pak hurá na jižní skály Sitna. Takže zase stejnou cestou, od Počúvadlianského jazera do pořádného kopce.

Co říct k lezení? Bylo vidět, že si všichni podzimního andezitového lezení na sluníčku pěkně užívají. Byli jsme v sektoru Slnečný, v okolí fajné cesty Dámska päťka, a měli jsme vše pouze pro sebe, cesty obtížností od pět do sedm byly jen naše.

A na závěr, opět výstup na samotný vrchol Sitna, ale tentokráte spojený s návštěvou Chaty Andreja Kmeťa. Na zakončení dne pivko s kapustnicou a k tomu podvečerní pohledy do kraje. Třeba příště budeme spát rovnou tady.

Sobota – kulturně poznávací výlet

Část výpravy vyrazila lézt, na severní skály, zbytek výpravy pod vedením Vlaďky na kulturně poznávací činnost, návštěvu Banskej Štiavnice. Jsme si mysleli, že to bude výlet na pohodu, ale na konci dne jsme s Kamilem konstatovali, že díky naší průvodkyni jsme utahaní víc, než kdybychom celý den lezli. Fakt jsme toho měli dost.

Naštěstí jsme stihli jen část toho, co Vlaďka plánovala 🙂 Místní rotunda a zámek, výborná stylová kavárna Divná paní, a nakonec jsme vyfasovali pláště a přilby a zalezli do dolu v Banském múzeu v prírodě. Na zámek jsme se vrátili později než lezci …

Neděle – úprk domů

Skoro se to stává pravidlem při vícedenních akcích, v neděli už to každého táhne domů, maximálně nějaký krátký výlet po cestě domů (Kľak) a nebo nějaké kešky či rovnou dom. Tak se také stalo. Díky za fajné ubytování na “zámku”!

Fotky brzy …

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *