HO BIVAK Ostrava Lezení Thalhofergrat & Peilstein 2020

Thalhofergrat & Peilstein 2020Protože písek v Čechách byl mokrý, podnikli jsme víkendový výlet (2.-4.10.2020) do Rakouska pod Vídeň k vápencovým skalám nedaleko města Alland. Vyrazili jsme v pátek kolem 17:00 jedním autem s osádkou – Irena, Kamil, David a Pavel.

Ke skalám jsme dorazili po 21:00 večer a po krátkém hledání místa, kde bychom složili hlavu, jsme zvolili přespání na louce nedaleko parkoviště.

Thalhofergrat

V sobotním ránu, po snídani v trávě, jsme zamířili na nedaleký Thalhofergrat. Na doporučeném parkovišti jsme odstavili auto, prohlédli si boulder přímo u cesty a vyrazili nahoru. Vápencové skály dosahující místy výšky až 35m jsou nedaleko cesty s orientací na všechny světové strany.

Celkem je tu přes 200 dobře odjištěných cest borháky. Na malém parkovišti jsme nebyli první, ale i větší množství lezců se v dvanácti sektorech v pohodě rozprostřelo. Prošli jsme několik sektorů a zastavili se nahoře v Obere Thalhoferwandu, kde byly spíše krátké cesty (max. kolem 18m) v mírně položené skále. Strávili jsme tady velkou část dne a každý si vylezl 8 cest klasifikace od 5 až 6+. Nejvíce se nám líbila linie Jupiter (6-).

Cestou zpět k autu jsme si prohlédli jeskyni, ve které by se v případě nepřízně počasí dalo i přespat, prohlídli jsme si blíže i jiné sektory s borci na laně a David si i pokecal španělsky se dvěma z nich. Rozhodli jsme se přesunout směrem k oblasti Peilstein a cestou hledat něco vhodného na přespání, protože v noci mělo pršet.

Thalhofergrat - Peilstein 2020

Hostinec Holzschlag

Chvíli jsme zastavili v městečku Neuhaus a v Cafe Timeout se občerstvili kávou a pivkem a v průvodci si vybírali pěkné cesty na zítřek. Piva se zřekl David a tím se pasoval na řidiče, který nás bezpečně dopravil až k hostinci Holzschlag – pro mnohé lezce výchozím bodem ke skalám Peilstein.

Na plácku před hospodou jsme si ukuchtili večeři a se začínajícím deštěm se uchýlili do hospody. Čas u piva, šturmu a karetních partií příjemně utíkal až do zavíračky, před kterou ustal i déšť a my se mohli odebrat na kutě. V blízkosti nedaleké opuštěné chaty jsme strávili ničím nerušenou noc (až na ty žáby! a Kamilovo odbíhání na záchod).

Peilstein

Po večerním dešti v noci foukalo, teplota byla celkem příznivá a tak se dalo předpokládat, že skály oschly a my vyrazili za lezením. I tak jsme si ale vybrali sektory orientované spíše na jižní stranu, aby nás sluníčko pěkně hřálo, což se nám splnilo jen částečně po poledni, jinak někteří klepali kosu.

Peilstein je řada vápencových skal rozdělená do 26 sektorů, orientovaných do všech světových stran a je na nich vybudováno kolem 1000 cest, opět velmi dobře zajištěných borháky nebo nýty. V průvodci jsou jednotlivé cesty dobře německy 🙂 popsány (stupeň zajištění, oblíbenost, popis cesty) a ohodnoceny tak, že umožňují vybrat si cestu dle libosti.

My jsme si vybrali pěkné cesty 5+ až 6 v sektoru Groẞer Zinnenkessel. S přibývajícím časem jsme se přesunuli k věži Hahnenkamm a David naše pokusy završil pěknou cestou Lochstrejfen za 6+.

Thalhofergrat - Peilstein 2020

Thalhofergrat nebo Peilstein?

Thalhofergrat je pěkný, ale Peilstein se nám líbil víc. Je tu více možností, i když taky více lezců. Všem zájemcům o dobře odjištěné a tedy bezpečnější lezení doporučujeme.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *